Proiect European “Youth in Action” despre “cetățeanul eco” in orașul Băile Herculane

În perioada 15- 22 septembrie, orașul Băile Herculane a fost gazda unui proiect “Youth in Action” ( Tineret în Actiune)  despre “cetățeanul eco” .

Au participat  trei organizații non-guvernamentale respectiv:  Franța – ALESA Club Unesco,  Suedia – Lindhaga fritidsgard Molndals stad,  România – Fluturele Visător. Scopul a fost motivarea tinerilor de a păstra curată zona în care trăim și totodata natura.  Pentru o mai bună conștientizare s-a  ales educația non-formală și aplicarea practică a cunoștiințelor.

Astfel, partea practică a fost reprezentată de o  curățenie pe  o porțiune din orașul nostru de la Pensiunea Cuibul Viselor –La Johnny pâna la Hotelul Cerna. Spre surprinderea participanților, având în vedere că suntem intr-o zonă turistică au gasit o cantitate semnificativ mică de hârtii pe strada,  fapt care i-a impresionat.

descărcare

Autor: Primăria Băile-Herculane

Primăria Băile-Herculane