Simpozionul ,,Mihai Eminescu-poet universal ” şi colocviul intercultural ,,Românii din Timoc:limbă-istorie-identitate”

În data de 15 februarie 2013 s-a desfăşurat şi în oraşul nostru ,,Festivalul Eminescu”.Aflat la cea de-a 23 ediţia , festivalul a fost şi anul acesta încununat cu succes.Au participat peste 20 de scriitori şi poeţi români personalitati ale vietii culturale din Bucuresti, Turnu Severin, Craiova, Pitesti,Râmnicu-Vâlcea , Botosani, dar şi din zona Timocului-Serbia.Astfel, Sala de şedinţă ,unde s-au ţinut rostirile poetice a devenit neîncăpătoare. În acest cadru festiv, Gore Domilescu – viceprimarul orasului Baile Herculane şi Florian Copcea – moderatorul manifestarilor au decernat premiile  “Mihai Eminescu” pentru cărţile apărute în anul 2012, precum şi pentru promovarea culturii române în comunitatile românesti din afara graniţelor ţării, laureaţii ediţiei din acest an fiind : Denisa-Maria Balaj – eleva la Liceul Hercules; Paul Purea-Reşiţa;Paula romanescu-Bucureşti; Vasile Barbu-Serbia;Constantin Pădureanu-Craiova ;Vasile Mesar-Maramuş;Nicolae Trăilescu- Băile Herculane.

Prin această acţiune, oraşul Băile Herculane va continua să fie racordat la circuitul valorilor culturale româneşti.

 

Autor: Primăria Băile-Herculane

Primăria Băile-Herculane

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.